Opis parametrów CRI (70, 80, 90) w diodach LED wraz z opisem temperatury barowej
Zdolność wiernego odzwierciedlania kolorów przedmiotów, na które pada światło, to jedna z najważniejszych właściwości, jakie oferują nam wysokiej klasy diody LED. To właśnie wysokość współczynnika oddawania barw CRI (Color Rendering Index) informuje nas, czy kolory będą prezentować się naturalnie, czyli dokładnie, tak jak wyglądałyby w świetle słonecznym, czy też ulegną zniekształceniu z perspektywy obserwującego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu parametrowi, powiemy również nieco o CCT – skorelowanej temperaturze barwowej.
Diody LED o CRI 70, 80 i 90 – gdzie znajdą zastosowanie?
Im wyższa wartość tego współczynnika, tym kolory będą wierniej oddane. Udowodniono już, parametr wpływa na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu – w miejscach, gdzie oświetlenie oparte jest na diodach LED o CRI 90 i wyższym, czujemy się po prostu dużo lepiej. Zależność ta uwzględniana jest obecnie przy projektowaniu wnętrz sklepów odzieżowych, salonów jubilerskich i innych punktów sprzedaży, gdzie ogromne znaczenie ma atrakcyjna dla Klienta prezentacja towaru. Oświetlenie o takiej charakterystyce jest też nieodzowne w galeriach sztuki, salonach kosmetycznych, gabinetach stomatologicznych i innych miejscach, w których nawet niewielkie zniekształcenia kolorów mogą negatywnie wpływać na odbiór dzieła lub przeszkadzać w pracy.
Przyjęło się, że we wnętrzach pomieszczeń stosuje się produkty o współczynniku oddawania barw > 80. Diody LED o CRI < 70 wykorzystywane są z kolei np. w oświetleniu zewnętrznym.
Temperatura barwowa – podstawowe informacje
W handlu spotkamy diody LED o barwie białej CCT od 2200K do nawet 16000K. Parametr ten ma bardzo duży wpływ na komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Do sypialni lub salonu, czyli w miejscach przeznaczonych do odpoczynku, warto postawić na ciepłe oświetlenie o temperaturze barwowej poniżej 3300K. Produkty emitujące zimniejsze światło stosuje się z kolei w miejscach służących do pracy, np. w gabinetach, pomieszczeniach biurowych itd. Temperatura barwowa na poziomie 6000-6500K wspomaga bowiem koncentrację i pobudza nas do działania. Jeżeli zależy nam jednak przede wszystkim na wiernym oddaniu kolorów, bardzo dobrym wyborem będą diody LED > 90 CRI i neutralnej barwie światła, maksymalnie zbliżonej do naturalnej – CCT 4000-6000K.
Oświetlenie o temperaturze barwowej powyżej 8000K posiada wyraźne niebieskie zabarwienie i wykorzystywane jest w celach dekoracyjnych.